Android uygulamamızı yükleyin.
Siyaset Haberleri Tümü

Hüda-Par ne kadar oy alacak?

SAMER Genel Koordinatörü ile seçimler konuşuldu…


Kadir Kaçan / Demokrat Haber İstanbul

İsmail Beşikci Vakfı’nda (İBV) farklı bakış açılarına sahip gazeteci, yazar, akademisyen ve siyasetçilerle Kürt Sorunu’nu konu alan aylık söyleşiler yapılıyor. Araştırmacı-yazar Fehim Işık’ın moderatörlüğünde, 18 Ocak Cumartesi akşamı İBV’de “Kürt Sorunu’nun çözüm yöntemleri ve yerel seçimler” başlıklı söyleşiye Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Genel Koordinatörü Welat Ay katıldı.

Welat Ay’ın genel koordinatörlüğünü yaptığı SAMER, Kasım-Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul ve İzmir’de yerel seçimler, toplumsal sınıf, etnisite, Gezi olayları, ideoloji, din, muhafazakarlık, göç başlıklarında bir anket düzenlemişti. Anketin sonuçları basında da yer aldı ve tartışıldı. Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SAMER Akademik Danışma Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Yörük’ün koordinatörlüğünde yapılan anket için, İstanbul’dan 2574, İzmir’den 1370 olmak üzere, toplamda 3944 kişiyle görüşüldü.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen ve bölgede Ak Parti ve BDP oylarını nasıl etkileyeceği merak edilen Hüda-Par’ın çeşitli illerde oy alabileceğini belirten Welat Ay, ancak sonuçlara göre, Hüda-Par’ın toplam oy oranının sadece yüzde 2 olacağını ön görüyor.

İBV’de yapılan söyleşide anketin sonuçları ele alındı ve bu kapsamda Kürt Sorunu da yerel seçimler ekseninde masaya yatırıldı. Welat Ay’ın anket sonuçlarını değerlendirirken yaptığı konuşmanın satırbaşları şöyleydi:

FAKİRİN UMUDU PARTİ

“İstanbul’daki çalışmalarımızda gördüğümüz önemli unsurlardan biri, BDP’ye oy verenlerin büyük bir kısmının maddi gelirinin düşük oluşu. Maddi durumu düşük olan bireyler genellikle şahsa değil partilere oy veriyor. Genellikle de bu kesim tercihini AKP ve BDP’den yana kullanıyor. İstanbul’da CHP’ye oy verenler genellikle eskiden güçlü olanlar ve ancak CHP ile eski güçlerine sahip olabileceklerini düşünüyorlar. Onlar için CHP nostaljik, sembolik bir anlam ifade ediyor. MHP’ye oy verenler ise AKP’nin yeterince Müslüman, milliyetçi ve muhafazakar olmadığını düşündükleri için MHP’yi tercih ediyor. Çalışmamızda, MHP’nin AKP’ye alternatif olma ihtimali çok düşük görünüyor.

Anket çalışmasında, “Oy verirken içiniz rahat mı” sorusuna karşılık en net yanıtı BDP ve HDP’ye oy veren kişilerden aldık. BDP, HDP’den sonra AKP, en son parti olarak CHP çıktı. Bu yüzden BDP’nin oyları kemikleşmiş oylardır denilebilir. BDP’nin netice itibariyle alacağı en düşük oy oranını yüzde 6 olarak tahmin ediyoruz. AKP’nin ise yüzde 30-35 oranında oy sabitlediğini görüyoruz. CHP’nin oylarının ise zaman zaman HDP’ye ve ya AKP’ye geçebileceği söylenebilir.

Daha önce yaptığımız anket çalışmalarına göre, 2009 yerel seçimlerine kıyasla, Kürdistan’da BDP’nin, oyunu yüzde 5 ya da yüzde 7 oranında artıracağını ve 30 beldenin daha belediye başkanlığını alacağını düşünüyoruz. Büyükşehir belediye başkanlığı sayısında düşüş olsa da, Erzurum, Urfa, Adıyaman gibi beldelerde oy oranında artış olduğunu görüyoruz. Amed’te BDP’nin oyu yüzde altmış, Mardin’de yüzde 56, Van’da yüzde 51 olacak.

AKP’nin oy oranını tahmin etmek şu an zor, Amed’te yüzde 30, Mardin’de yüzde 35, Van’da yüzde 40 civarında olabileceği tahmin ediliyor. Cemaat’in son operasyonlarından sonra AKP’nin oylarında düşüş olabileceğini düşünüyoruz. Cemaat AKP’ye karşı alternatif aramakta ve bunu bağımsız adaylar veya Fazilet Partisi üzerinden yaratabilir.

HÜDA-PARLI BELEDİYE BAŞKANI GÖRÜNMÜYOR

Hüda-Par’ın ancak Bingöl, Amed ve Batman’da oy alabileceğini düşünüyorduk. Anket sonuçları Hüda-Par’ın Mardin, Van ve birkaç şehirde daha oy alabileceğini gösteriyor. Ancak sonuçlara göre, Hüda-Par’ın Kürdistan’da alacağı toplam oy oranı sadece yüzde 2 olacak.

Ankette kararsız kalan seçmenlere yönelik olarak edinilen veriler, Hüda-Par ile AKP ve AKP ile BDP arasında kararsız kalan ufak bir kesim olduğunu gösteriyor. Yani, Hüda-Par’ın BDP oylarını alması gibi bir durum bulunmuyor.

AKP’nin büyükşehirlerden çok, Siirt, Bingöl ve Bitlis’e önem verdiğini görüyoruz. Bu kentlerde yaptığımız ankette BDP ile AKP’nin oylarının birbirine yakın olduğu görülüyor. BDP, Urfa Belediye Başkanlığı’nı alırsa, sınır hattı tamamen BDP’nin kontrolünde olacak. Bunun siyasi avantajları olacak elbette.”

“BDP HÂLÂ 410 BİN OY ALIYOR”

Fehim Işık, KONDA’nın yaptığı araştırmaya göre, 1994’ten bu yana Kürdistan’dan İstanbul’a bir milyon 400 yüz bin seçmenin göç ettiğini söyledi. Işık, “Bu kadar Kürt seçmene rağmen, BDP hâlâ 410 bin oy alıyorsa, buna dikkat çekmek gerek. Göç ettirilen Kürtler, savaşın mağdurlarıdır, bu Kürtler, yurtseverdir, duyarlı kişilerdir, asimile de olmamışlardır. Buna rağmen diğer partilere oy verildiği açıklanıyorsa, bunun araştırılması gerekir” dedi.

Söyleşi soru ve cevap bölümüyle tamamlandı.

Yorumlar
 • Abdulkerim çiftçi

  Partiye doza Azad hür dava partisi

 • elifnaz

  Ben oyumu HÜDAPAR‘A verdim allah onların yardımcısı olsun AMĪN...

 • metin

  Bunlar insanlari allah yaratılması na karışır yor gercek Müslümanlık yaratana saygi duymak onun için BDP

 • momo dalı

  Hüdapar olmasaydı şehirler mahfolurdu herkes piskopat olurdu.kardeş kardeşi öldürürdü bize temiz kalan gençler hüdaparin sayesindedir.insanlari pislikten arindiriyorlar.hangi şehre gitsek hirsizi kürt esrarcısi kürt bunlarin sorumlusu kimdir

 • en say

  Sabretmek lazım hayırlısı olsun

 • sasit ucar

  ALLAH hu tala muslumanlara şuur ve basiret versin herşey aşikar kim kurtlerin hayrını istiyor kim istemiyor benim oyum hur davaya

 • ramazan nart

  Her kes aponun kitabini okusun ne oldugu hemen anlasilir küfrü acik ve nettir internetten okuyabilirsiniz huda par gelecek herkes huzur bulacak huzur islamda kominizmde arama kaybolursun

 • adsiz

  Kürtler aslına dönecek,yani huda par adım adım ilerleyecek bi izni Allah

 • van li

  Van muş d bakır hakkari kars bingöl şırnak batman urfa mardin bitlis ığdır agri ardahan tunceli ve bir çok ilçe bdp nin garantisi altin da:::::: ha buraya yaziyorum!!!! Ani en Az 130 belediye,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 • Simsor azad

  Kurufasulye(hüdaparlılar) de kendini nimetten sayıyor, sizin gibi yobazlara, canilere, katillere, ırz düşmanlarına kim oy verir, her onurlu kürdün oy vereceği parti BDP(HDP) dir

 • murat b

  ALLAH AKBAR oylar Hur dava partisine

 • hür adam

  Hür dava partisi

 • sofi

  Her biji bdp rojavada yönetim modelini görüyorsunuz biz kimseyi dışlamıyoruz insanı allah yarattığı için seviyor ve saygı duyuyoruz dini ırkı medeni ne olursa

 • muhammed furkan

  30martta zafer hurdavanindir zafer inananlarindir

 • kahraman yılmaz

  Ya Allah aşkına bunlar ne zaman müslümanların gerçeğini söylemişler ki kırk yıldır bu topraklarda kundantaki bebeğe kadar katleden bu partiye hayatta oy vermem.oy verende onun gunahına ortaktır.

 • zeki ayik

  Gecen gün cigerxunda bdpli alimler bir birine girmişler artik bu gdişati kabul etmeyiz demişler apo bu güne kadar dindarla dalga gecmekten başka biz huda parin ilkelerini benimsiyoruz demisler adamlar referansimiz islamdir diyorlar artik bfp pkk yi savunmaktan utaniyoruz demişler hdp nin 4 tane yuneticisi lgbt ci ler ibne ve travesti allah bize azap etmeden saf degiştrecez yada pkk ve apo özüne dünsünler yada biz yokuz. Putlari kirmak ne güzel bir eylemdir.karanlikta dile getirmkten çekindiğiniz hakikatı bir gön çatilardan haykıracaksiniz ve haykiracağiz.

 • hasan

  ben müslüman bir kürd olarak islama düşman olan bdp ve hdpye asla oy vermem ve verenlerede Allah hidayeti nasib etsin küfrün peşini bırktirsin geleceğin partisi hüda par

 • kadir

  Allah.hüda Par in yardimcisi olsun

 • zeki ayik

  Diyarbakirda baydemir dünemi yüzde 65 ti şimdki ankette ise 44 bu hudapardan değilde kimden huda par geleceğin psrtisi şex ssidin torunlariyiz liceliyim şehid şex saidin düneminde licdde 6.400 şehid verilmiş licede bi cami tapacaz ve iminide şex said csmisi ve şex said medresesi koyacağiz.

 • osman kara

  Yaw akp hud partiyi cikardigina pisman olmus simdi akp nin desdekcizidir hangi kurt misluman hud partisine oyverir yaw camilerin altini iskencehanelerine cevirdiniz olum merkezlerine cevirdiniz ne kadar mele seyda seyhlerimiz vardi hepsini oldurdunuz ancak sizin gibi din dusmanlari size oy verir baska yok

 • Ramazan nart

  Bdp ye oy verenler bunlari bilmeli 1.turkiyedeki butun kominist partilerle ittifak ediyorlar(sdp emep esp ödp vs..) 2.bdp li yoneticilerinin hic birinin alni secdeye gitmiyor (o.baydemir haric) 3.lgbt li sapik olusumla yani eşcinsellerle travestilerle hdp üzerinden ittifak ediyolar bunu canliyayinda s.s önder bizat ittiraf eti şöyle: anayasada eşcinsellerin haklari verilmezse biz anayasaya destek vermicez.yani şunu diyor erkek erkekle bayan bayanla evlene bilmeli bunu anayasaya koymalisiniz.şimdi zerre miskal akli olana soruyorum Allah cc lut kavmini eşiylen beraber neden helak etti.işte bu yüzden helak etti eşcinselik yüzunden. NOT hemen beni elestirmeyin önce arastirin yalanimi bulursaniz ne soylerseniz haklisiniz.

 • doza azad

  Her bijî HÜDAPAR

 • cevad seçkin

  Her nedense akp bdp liler hiç hüda parı hesaba katmıyorlar inşallah 30 martta hüda par çok güzel süpriz yapacak eşcinselcilerin ve takiyecilerin partisi varsa müslarında partisi var

 • y. Tuna

  91_92'lerde dinime küfreden bari müslüman olsa :bilmem anlatabildimmi?

 • muşteba yildirim

  Nice az görünenler cok olanlara galib gelmiştir.biiznillah PARTİYA DOZA AZAD

 • nuri bulut

  Yalancının mumu 30 marta kadar yanar

 • Sait

  Ben bir dine Seven bir insanim 91 92 yilarda asla unutmycim bdp baska yok

 • xxafka

  Kürdistan dediğiniz yerlerin çoğunda Türkler yaşadığı için olabilir mi BDP'nin 1.6 milyondan 400 bin oy alması.Gaziantep i Adıyamanı Sivası Erzurumu Karsa Kürdistan diyorsunuz.

 • fırat tunç

  Yaşasın halkların kardeşliği ne akp,ne chp,ne mhp, illede bdp illede hdp diyoruz.kardeşler yaşasın hür devrim.

 • ramazan mart

  Kürtler asla (Lgbt)lezbiyen gay biseksüel travesti) hayrani hdp ve bdp ye tümüyle oy vermez kemikleşmiş oy hariç Allah onlarada feraset versin.partiye huda.

 • faruk

  Bdp "HÜDA PAR benim oylarimi calamaz akp yi etkiler diyor akp`de bdp yi etkiler diyor Hüda par ise Allah bize ne nasip ettiyse bizden gayret diyor.....

 • fuat ü.

  Yanlı anket bu kadar olur.

 • dr sabri

  bu arastirmadan utanacaksiniz secimden sonra gorusuruz:)

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları